wybierz język:  PL  EN  DE

Festiwal Sztuki Ludowej 2017 Uczestnicy

Zespół Folklorystyczny ‘Sveti Sava’

Bośnia i Hercegowina

Zespół Folklorystyczny “Sveti Sava” powstał w 1995 roku z inicjatywy Vidovdan Parlamentu. W jego skład wchodzi ponad 200 członków, należących do różnych sekcji tj. tancerzy, muzyków, piosenkarzy itp.

Grupa bierze udział w popularnych w kraju telewizyjnych show, a także  licznych krajowych i zagranicznych festiwalach, gdzie odnosi znaczne sukcesy. Może poszczycić się zwycięstwami i trofeami za zdobycie 1 miejsca m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Macedonii, Nikoljdanskim Festiwalu w  Dervencie (Bośnia i Hercegowina), a także na zawodach w Istanbule, w Grecji i na Węgrzech.

„Sveti Sava” został uhonorowana Third Order of St. Sava – jednym z najwyższych odznaczeń w kraju.

 

 

 

 

 

 

Les TROUBADOURS du MONT ROYAL

Francja

Trupa komediantów.

Na początku swego istnienia grupa była stowarzyszeniem kulturalnym założonym w dniu 1 marca 1954 przez grupę entuzjastów, w tym François Bouche, Edmunda Bourdel, Henri Chappe, Albert Chevallier i Jeana Bonnefoy ... Nazwali ją "Komicy Troubadours-Mont-royal". Kilka lat później teatr został zdominowany przez pragnienie, aby promować muzykę, tańce i pieśni z ojczystego kraju.

Trubadurzy są spadkobiercami "Mainatges z Mourrejau", założonej na początku 1930 roku. Grupa ta odniosła sukces zarówno lokalny, jak i na poziomie krajowym, między innymi na Wystawie Powszechnej w Paryżu w 1937 roku.

Rok 1961 stanowi punkt zwrotny w historii trubadurów. Choreografię wzbogacają odniesieniami do baletu. Przynosi to niebywałe bogactwo twórczości artystycznej, łącząc talent członków grupy z tradycyjnym dziedzictwem i ścisłym wymiarem choreograficznym. Grupa zyskuje dzięki temu niezrównaną reputację w regionie.

Grupa na swoim koncie ma udział w festiwalach w wielu europejskich krajach: Włochy, była Jugosławia, Finlandia, Rumunia, Węgry, Chorwacja, Litwa, Hiszpania…
 

 

Grupa Taneczna "PENFOLK"

Turcja

PENFOLK, założony w 2011 roku, ma na celu gromadzenie i badanie elementów tureckiego folkloru, tworzenie grup mogących niezwykle wiernie odtwarzać i prezentować tańce ludowe, zarówno w kraju jak i za granicą, oraz uczyć folkloru młodszych pokoleń. Warto zaznaczyć, że działalność stowarzyszenia wywiera także pozytywny wpływ  na zawartość i przekaz  publikowanych prac naukowych na temat kultury regionalnej Turcji.

PENFOLK jest jednym z najmłodszych zespołów tańca ludowego Istambułu, jednakże jego członkowie są niezwykle utalentowanymi profesjonalistami, którzy wiele lat tańczyli w ramach innej grupy tanecznej z niezwykle bogatą tradycją – PEFHEM. Grupa składa się z 30 tancerzy-choreografów (każdy z tancerzy jest jednocześnie nauczycielem)

Jego celem jest przygotowanie młodych ludzi  do pielęgnowania i zachowywania tradycji, zwyczajów i wierzeń ludowych narodu, którego są częścią -prowadzi seminaria, otwiera kursy, pokazy i prezentacje, a na międzynarodowych festiwalach tańca ludowego (m.in. w Macedonii, Portugalii i we Włoszech) reprezentuje ten bogaty i piękny kraj.

 

Zespół Tańca Ludowego „AVAS”

Węgry

Grupa powstała w 1951 roku w Miszkolcu. Avas to przede wszystkim język węgierski, ludzie którzy mieszkają na Węgrzech, tradycje folklorystyczne. Dzięki ciężkiej pracy, grupa wygrała międzynarodowy festiwal tańca i stała się sławny. Avas jest laureatem wielu konkursów i zdobył wiele nagród, w tym za najlepszy taniec ludowy (aż trzykrotnie). Artyści należący do zespołu są również zapraszani na liczne festiwale folklorystyczne w całej Europie - do Anglii, Francji, Niemiec, Szwajcarii, Turcji, Belgii, Polski, na Słowację, do Hiszpanii, Włoch, Portugalii, na Łotwe.


 

 

 

 

 

 

Zespół Folklorystyczny "Sa Jara"

Sardynia

Zespół Folklorystyczny działa w regionie Tuili i stara się zachować wiejską tradycję na rzecz ochrony i rozwoju folkloru jako wyrazu dorobku kulturowego. Główne działania składają się z udziału w ważnych imprezach folklorystycznych o znaczeniu regionalnym, krajowym i międzynarodowym, na targach i festiwalach, gdzie zespół prezentuje swój repertuar.
Powstanie grupy datowane jest na grudzień 1974. Co do nazwy grupy wybór padł na SA JARA na cześć słynnego płaskowyżu z widokiem na wioskę, skąd się wywodzi.

Stowarzyszenie ma na celu promowanie i wspieranie wszystkich autentycznych i oryginalnych działań na rzecz rodzimego kraju. Około połowy września, grupa wyjeżdża do Niemiec, aby wziąć udział w October Fest, ważnym wydarzeniu międzynarodowym - festiwalu piwnym organizowanym w Bawarii. W 1995 roku grupa otrzymałae nagrodę za promowanie kultury Sardynii. Grupa brała udział w różnych imprezach krajowych i międzynarodowych m.in. w Rzymie, Francji, Holandii, Argentynie i wielu innych.

 

 

 

 

 

 

 

„Seja” Folk Dance Group

Litwa

"SEJA" to zespół tańca ludowego Uniwersytetu Aleksandras Stulginskis na Litwie. Grupa ta została utworzona w 1946 roku przez Sofija Baltrūnienė.
Łączna liczba uczestników to około 25-30 tancerzy.
"SEJA" ma na koncie wiele występów zarówno w kraju jak i za granicą - odwiedziła większość krajów europejskich, takich jak Portugalia, Hiszpania, Czechy, Francja, Macedonia, Serbia, Sardynia, Chorwacja, Włochy i innych.
Jednym z najważniejszych elementów repertuaru grupy są Obchody Litewskiej Pieśni i Tańca, które są oficjalnie uznane za arcydzieła ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. "SEJA" bierze również udział w Bałtyckim Studenckim Festiwalu Piosenki i Tańca "Gaudeamus", który konsoliduje trzy kraje nadbałtyckie - Łotwa, Estonia i Litwa.

Organizator

Partner

Sponsor

Patronat

Patronat medialny

Projekt
współfinansowany przez