wybierz język:  PL  EN  DE

Uczestnicy

""Zespół pieśni i tańców ludowych Radošov (Soubor lidových písní a tanců Radošov)"

Czechy

Zespół Radošov pochodzi z południowo-wschodnich Moraw z Republiki Czeskiej, miasta liczącego 10.000 mieszkańców, które nazywa się Veselí nad Moravou. Obecnymi liderami są Kamila Vajdíková, Lucie Juřenová Studénková i Jiří Tomeček.

Zespół tworzy 25 utalentowanych tancerzy i promuje folklor głównie z regionu Veselí nad Moravou, ale także z innych części Moraw, które są w jego pobliżu i są wyjątkowe dla ich typowego tańca. Aktywnie uczestniczy w zachowaniu tradycji ludowych i reprezentowaniu swojego miasta w kraju i za granicą. Jesienią 2020 roku Radošov będzie obchodził 50-lecie swojego istnienia. Zespół współpracuje z muzyką cymbałową „Pramének” pod kierownictwem Radima Havlíčka. 

Zespół został założony w 1970 roku z inicjatywy rodziny  Smutný. Ponieważ pośpiech współczesności stopniowo wypierał ludowe tradycje i zwyczaje, wielbiciele ludowych tańców i pieśni zaczęli się regularnie spotykać, aby zachować dziedzictwo swoich przodków.

Państwo Smutný  zbierali pieśni ludowe, wydali kilka śpiewników, a nawet przywrócili tradycyjny taniec z tej okolicy - Veselská Sedlcká, który stał się głównym repertuarem zespołu. Jest to taniec w parach, który jest tańczony przy muzyce cymbałowej. Założyciele przyczynili się również do odnowienia tradycyjnego kostiumowego święta św. Aniołów Stróżów-Angelo, które odbywa się w Veselí w każdy weekend 1 października.

W czasie swojego istnienia zespół odwiedził wiele zagranicznych i krajowych festiwali folklorystycznych:  w 1997 r. Angielski Alnwick, 1999 r. dwa festiwale we Francji w Prowansji, 2000 r. holenderski Odoorn, 2001 r. festiwal we Francji, 2006 r. festiwal w Ciudad Real, Hiszpania w La Mancha, 2017 r. festiwal w portugalskim mieście Montemor-o-Novo.

 

"SKALE"

Łotwa 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zespół Ludowy "NORKALIS"

Włochy, Sardynia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KUD "SLOBODA"

Serbia

                     

Zespół Ludowy Sloboda Rumenka został założony w 1980 roku w Rumence, niedaleko Nowego Sadu. W ciągu ostatnich kilku lat zespół występował na festiwalach w Macedonii, Polsce, Czechach, Turcji, Rumunii, Słowenii, Bułgarii, Grecji, Włoszech, Bośni, Chorwacji...

                                           

 

Dziecięcy Zespół Folklorystyczny "DRIENKA"

Słowacja

Dziecięcy Zespół Folklorystyczny Drienka został założony w 2013 roku i powstał w wyniku podziału DFS Dratvárik po 27 latach działalności.Założycielem zespołu jest podstawowa szkoła artystyczna na Słowacji Ľupča. Nazwa grupy pochodzi od pięknej jaskini, która znajduje się w gminie Slovak Ľupča.Od początku istnienia zespołu grupę prowadzą  Jana Krížová i Martina Fodorová, później dołączyli do nich Janko Jamrich i Michal Majer. Muzykę ludową prowadzi Ivana Baczová.

 

 

DFS Drienka w swoim czasie stworzył szereg interesujących choreografii, śpiewów i utworów instrumentalnych. Inspiracje do swojej pracy czerpie z sąsiedztwa Horehronia i Podpoľanie, ale także z bardziej odległych regionów kulturowych Słowacji - Zemplina, Liptova i Gemera. Powstałe dzieła są ciekawe i różnorodne, a widzowi regionalne osobliwości i niepowtarzalność naszego kraju. Dziś w nauce z tańca, muzyki i śpiewu bierze udział około 70 dzieci z okolic wsi w wieku 6-14 lat. Wspólnie tworzymy przyjazny zespół, z którym każde z nich spotyka się coraz bardziej ludzko i profesjonalnie. Jest to popularne towarzystwo w społeczności i aktywnie się rozwija. Nasi członkowie biorą udział w wielu festiwalach ludowych, konkursach i wycieczkach zagranicznych. Główną misją liderów zespołu jest doprowadzenie dzieci do poznania piękna słowackiego folkloru i przybliżenie tych słowackich tradycji szerszej publiczności w kraju i za granicą. Dzięki wysiłkowi, twardości i naturalnemu talentowi dzieci, a także odpowiedzialnemu podejściu wychowawców, misja DFS Drienky spełnia się.

 

 

Młodzieżowy Klub Ludowy "ISTANBUL HARMAN"

Turcja


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AFRIK ART DANCE

Wybrzeże Kości Słoniowej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RUCITEME KARYENDA CULTURE DE BUYENZI BURUNDIANS DRUMMERS (Burundyjscy perkusiści)

Burundi

 

Ruciteme Karyenda Culture de Buyenzi, założona w 1987 r., rozpoczęła działalność w składzie 27 członków. Jej członkowie są w wieku od 8 do 50 lat.

Zespół wykonuje taniec burundyjski, który jest starym tradycyjnym tańcem i zazwyczaj był grany dla Królów. Taniec ten powinien łączyć ludzi i ma na celu przynieść narodowi szczęście i pokój. Celem grupy jest reprezentowanie kultury burundyjskiej na terenie kraju, jak również na arenie międzynarodowej.

Ruciteme uważa, że tradycyjne instrumenty, bębny burundyjskie, są ogromną formą komunikacji i znakiem jedności narodowej. Grupa chce przekazać pozytywne przesłanie poprzez podtrzymywanie tradycji wspólnoty, która została złamana przez kryzys wojny domowej.

 Grupa zdobyła różne nagrody w różnych regionach i krajach:

a) 12 marca 2013 r. znaleźliśmy się pod numerem 1 w Rwandzie - Kigali na konkursie FESPAD (festiwal wszystkich krajów afrykańskich).

b) 28 listopada 2014 r. po raz kolejny zostaliśmy numerem 1 w Paryżu (Le Patrimoine Culturelle Immateriel de l'UNESCO ).

c) 7 września 2017 r. wygraliśmy ponownie w Kampali - Ugandzie EAC Jamafest ( Konkurs Afryki Wschodniej)

 

Organizator

Partner

Sponsor

Patronat

Patronat medialny

Projekt
współfinansowany przez