wybierz język:  PL  EN  DE

Uczestnicy

MEKSYK

Compañía de Danza Independiente Fusion Folklorica Mexico

W cudownym stanie Hidalgo w Meksyku, siedzibie tysiącletniego miasta Quetzalcóatl i kolebce majestatycznej cywilizacji Tolteków, w 2009 roku powstał zespół Cía. De Danza Independiente Fusión Folklórica México. Zespół powstał z inicjatywy 6 pasjonatów folkloru, którym przewodził Maestro Armando Reyes Bretton, który dyrektorem artystycznym pozostaje do dziś.

Koncertowali m. in. w Hiszpanii, Francji, Portugalii i we Włoszech. Występowali z piosenkarzem Marco Antonio Solisem oraz dla Mariachi Vargas de Tecalitan. Są twórcami festiwali: „Gigantes en Tierra de Gigantes” oraz krajowego festiwalu dziecięcego „Cultura de Fuego”.

 

 

 

KOSTARYKA

Alma Zahori Costa Rica

Alma Zahori Costa Rica prezentuje muzykę, obrzędowość i taniec tradycyjny z całego kraju. Różnorodny program z wpływem kultury latynoamerykańskiej i karaibskiej obejmuje m. in. arrandera, tambito, vals czy pasillos. Nazwa Zespołu nawiązuje do radiestety, osoby zdolnej wyszukać rzeczy ukryte, co w pełni oddaje ducha bycia Kostarykańczykiem.

Członkowie Zespołu uczestniczyli w wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach w Europie, Azji i obu Amerykach. Dyrektor artystyczny Zespołu jako pierwszy w kraju ukończył szkołę tańca ludowego i sztuki tradycyjnej kostarykańskiej sekcji C.I.O.F.F.

Główną misją Alma Zahori jest zapewnianie radości widzom i zachowanie dziedzictwa krajowego, reprezentowanie Kostaryki i czynienie dobra społecznego poprzez sztukę.


 
 

ARGENTYNA

Ballet Folclorico Raices Nuevas

Kiedyś dzieci marzące o przygodach dorosłości, dziś dorośli, tęskniący za ucieczką do ukochanych wspomnień z ich przeszłości. Ballet Raices Nuevas od początku istnienia zaangażowany jest w zachowanie argentyńskich tradycji. Rozpoczynali cztery dekady temu od skromnych występów w północnej Argentynie, gdzie błotniste drogi były ich autostradami, a melodyjne pampy witały ich o świcie.

Byli świadkami triumfu Argentyny w trzech mistrzostwach świata w piłce nożnej i wychowali ponad 1500 tancerzy, choreografów i muzyków. Od prowincjonalnych festiwali po międzynarodowe sceny, ich kunszt urzekł publiczność w Ameryce Łacińskiej, Europie i Azji.

Zdobywali nagrody na festiwalach w Chinach, Turcji czy we Włoszech. Ballet Raices Nuevas zaprasza do przeżycia uroku przeszłości, gdzie nostalgia przeplata się z żywym duchem argentyńskiego folkloru.

 


 

 

INDIE

Rangsagar Performing Arts

Zespoły indyjskie są ostatnio częstym gościem Festiwalu. Tym razem zaprosiliśmy Rangsagar Performing Arts. Do Polski przyjadą z wyjątkowym, żeńskim repertuarem.

W swoim repertuarze prezentują 27 różnych tańców ludowych i plemiennych, m. in.Garba, Raas czy Ghoomar. Koncertowali w całej Azji, wielokrotnie odwiedzili też Europę, m. in. Szwajcarię, Czechy czy Francję.

Zespół zasłynął w 2017 roku pobiciem rekordu świata „Vajra”, indyjskiego odpowiednika rekordów Guinnessa, na największą liczbę tancerzy ludowych na scenie. We Francji, Hiszpanii i w Czechach, razem na scenie, pojawiło się 113 hinduskich tancerzy.

 

 

 

RWANDA

Grupa Inyamibwa AERG

Zespół założony został w 1998 roku przez AERG Club (Association des Etudiants Et Elèves Rescapés Du Génocide), organizację studentów Narodowego Uniwersytetu w Huye, którzy przetrwali ludobójstwo. Początkową misją Zespołu była pomoc młodzieży w walce z depresją i osieroceniem. Byłymi członkiniami Zespołu są m. in. aktorka Ange Muvunyi, Miss Supernational Anita Kate Umuratwa, Nicole Teta Ndenga, Jo Twins czy Melissa Keza.

Od tego czasu Inyamibwa AERG ewoluował do jednej z największych grup artystycznych w Rwandzie. Współpracują z czterema ministerstwami, organizują festiwal folklorystyczny w Kigali.

Podczas koncertów koncentrują się na przedstawieniu różnych praktyk kulturowych w rolnictwie – zbiorach, zapasach, pszczelarstwie i innych. Odpowiednikiem polskich dożynek jest Umuganura.

 

TURCJA

Bursa Uludag University Folk Dance Group

Bursa Uludag University Folk Dance Group powstał w 1985 roku i liczy 125 tancerzy. Celem działania tej uniwersyteckiej grupy jest przekazywanie tradycji narodowych studentom, jak również zapewnienie obecności kultury tureckiej na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

Zespół prezentuje mieszankę tradycji różnych grup etnicznych zamieszkujących Anatolię od pokoleń. Wspólne cierpienia, radość i zwyczaje, jak obrzędy weselne, przekształcane są w formie tańca na choreografie sceniczne.

Zespół koncertował m. in. w Chinach, Egipcie, Portugalii i Polsce, gdzie w 1998 roku na Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem wygrał w kategorii zespołów stylizowanych.

 

 

 

 

UKRAINA

Folk dance ensemble "Neogalaktika"

NEOGALAKTIKA w ciągu 25 lat działalności stała się jednym z głównych reprezentantów kultury ukraińskiej, w szczególności obwodu czerniowieckiego, obejmującego ukraińską Bukowinę. Zawsze gotowi zatańczyć hopaka, ale specjalizują się w folklorze Bukowiny i huculskim.

NEOGALAKTIKA jest częścią centrum sztuki dla dzieci w Czerniowcach, zrzeszającego ponad 500 młodych artystów w wieku 5-18 lat. Wysoki poziom artystyczny potwierdza nadany przez Ministerstwo Edukacji przyimek „Narodowy”, z którego korzystać mogą jedynie najlepsze grupy artystyczne w kraju.

Koncertowali w całej Europie, m. in. we Francji, Austrii czy Włoszech, gdzie zdobyli niejedno Grand Prix.

 

 

FRANCJA

Zespół folklorystyczny "Flour d`Inmourtalo"

Zespół powstał w 2006 roku w celu zachowania tradycji Prowansji. Choreografie czerpią z ruchu militarnego, niezwykle popularnego we Francji i Włoszech. Sam Zespół często uczestniczy w paradach paramilitarnych. Wykorzystują przy tym tradycyjne instrumenty jak galoubet. Nie brakuje również odniesień do obrzędów agrarnych.

Zespół koncertuje głównie we Francji, ale bierze również udział w festiwalach w Europie, ostatnio w Czechach i Belgii. W Polsce zobaczyć go będzie można po raz pierwszy.

 

 

 

 

 


 

Mecenas Strategiczny

Mecenas

Partner

Patronat medialny

Dofinansowano
ze środków