wybierz język:  PL  EN  DE

Uczestnicy

BURUNDI

Grupa BALLET NATIONAL - bębniarze z Burundi

Ruciteme Karyenda Culture de Buyenzi, grupa założona w 1987 roku, miała 27 członków. Członkowie są w wieku od 8 do 50 lat. Grupa wykonuje taniec burundyjski, który jest starym tradycyjnym tańcem i był zwykle grany dla królów. Taniec ma łączyć ludzi i ma na celu wniesienie szczęścia i pokoju do narodu. Celem grupy jest reprezentowanie kultury Burundi na arenie krajowej i międzynarodowej. Ruciteme wierzy, że tradycyjne instrumenty, bębny burundyjskie, są wspaniałą formą komunikacji i znakiem jedności narodowej. Grupa chce przekazać pozytywne przesłanie poprzez podtrzymywanie tradycji społeczności, która została zerwana przez kryzys wojny domowej.

Grupa zdobyła różne nagrody w różnych regionach i krajach,
  • 12 marca 2013 zostaliśmy numerem 1 w Rwandzie – Kigali na Konkursie FESPAD (Festiwal wszystkich krajów Afryki)
  • 28 listopada 2014 ponownie wygraliśmy numer 1 w Paryżu (Le Patrimoine Culturelle Immateriel de l’UNESCO )
  • 7 września 2017 ponownie wygraliśmy w Kampali - Uganda EAC Jamafest (Easter Africa Competition)

 

 

Grupa Latynoska CANDELA

Candela Zespół Latynoski powstał w 2011 roku . Gra muzykę latynoską, prezentując wszystkie charakterystyczne rytmy kontynentu amerykańskiego od Kuby, przez Meksyk, Kolumbię, Puerto Rico i Republikę Dominikany, aż po Brazylię i Peru. Dzisiaj w wykonaniu Candeli muzyka peruwiańska.

Przed państwem: Héctor Bravo Chuta, Jorge Estrada Ortega, Emiliano Franco

 

CZECHY

Zespół pieśni i tańca Bzenčan

Zespół pieśni i tańca Bzenčan został założony w kwietniu 2015 roku. Nazwa pochodzi od Bzenca, który jest siedzibą zespołu. Bzenec to urocze miasto z długą tradycją winiarstwa. Na jego charakter mają wpływ z jednej strony utrzymujące się tradycje, z drugiej aktualne trendy – wszystko to wpływa na lokalną architekturę i styl życia.

Zespół prezentuje kulturę ludową swojej ojczyzny oraz innych obszarów etnograficznych Czech i Słowacji. Na repertuar zespołu składają się tańce „sedlcká“ z okolic Bzenca; „verbuňk” – improwizowany męski taniec solowy; „danaj” ze Strážnice; „skočná“ z Kyjova; i inne specyficzne tańce lokalne, na przykład „šiml i šotyš”. Zespół tańczy przy muzyce tradycyjnej na żywo.

Bzenčan ma 25 członków w wieku od 15 do 30 lat. Członkowie zespołu występują w strojach charakterystycznych dla danego regionu z końca XIX wieku. Grupa rocznie wykonuje do 15 programów na różnych międzynarodowych i lokalnych festiwalach. Liderem zespołu jest Lucie Hacarová.

 

ŁOTWA

Zespół Tańca Ludowego „Dancis”

Zespół Tańca Ludowego „Dancis” (DANCIS) jest jednym z najstarszych, najbardziej znanych i najczęściej nagradzanych zespołów tańca ludowego na Łotwie. Założony w 1946 roku przez studentów Uniwersytetu Łotewskiego, DANCIS wyróżnia się głęboką historią i wieloletnimi tradycjami.

Wielu znakomitych profesjonalistów i artystów baletowych było liderami DANCIS, pozostawili po sobie trwałe dziedzictwo, które ukształtowało zespół taki, jakim jest dzisiaj.

Członkami DANCIS są głównie studenci i absolwenci Uniwersytetu Łotewskiego. Jest około 100 tancerzy w wieku od 16 do 50 lat. Większość członków tańczy już od 3 roku życia, a później najlepszych z nich zaprasza Dyrektor Artystyczny DANCIS. Zespół ma na Łotwie status półprofesjonalny, podczas gdy większość tancerzy to studenci.

Repertuar DANCIS obejmuje szeroki wachlarz tańców łotewskich – etnograficznych, ludowych i współczesnych. Zabawne, szybkie tańce łotewskie typu polka przeplatają się z wolnymi, płynącymi i ceremonialnymi. Opowiadają nam o tradycyjnych uroczystościach rodzinnych i sezonowych oraz pozwalają nam poczuć mentalność łotewską. Większość tańców stworzonych przez DANCIS stała się ważną częścią repertuaru innych łotewskich grup tańca ludowego, a także łotewskich festiwali tańców ludowych.

DANCIS posiada szeroką gamę łotewskich strojów narodowych. W przedstawieniach wykorzystuje się ponad piętnaście różnych strojów narodowych ze wszystkich regionów Łotwy.

Zespół rozwinął i prowadzi wiele dorocznych imprez, takich jak Bal Noworoczny, Inicjacja Nowych Członków czy Puchar DANCIS w hokeju na lodzie.

DANCIS występował w niemal wszystkich krajach Europy – na różnych festiwalach i konkursach. W ciągu ponad 70-letniego istnienia DANCIS został laureatem wielu łotewskich i międzynarodowych konkursów tańca ludowego.

 

 

 

SERBIA

Zespół powstał w 1980 roku w Rumence koło Nowego Sadu. W ostatnich latach grupa wystąpiła na festiwalach w Macedonii, Polsce, Czechach, Turcji, Rumunii, Słowenii, Bułgarii, Grecji, Włoszech, Bośni, Chorwacji.

 

 

 

 

Organizator

Partner

Patronat medialny

Projekt
współfinansowany przez