wybierz język:  PL  EN  DE

Poznań

pozan rynek

Poznań jako ośrodek życia politycznego jest jednym z pierwszych polskich miast, odnotowanych na kartach historii. Ponieważ w owych czasach łacina była językiem używanym przez wykształconą część społeczeństwa, są to zapisy w formie zlatynizowanej. Pierwszy znany zapis znajduje się w kronice Thietmara pod rokiem 970 w formie episcopus Posnaniensis (biskup poznański). W tej samej kronice pod rokiem 1005 znajdujemy określenie ab urbe Posnani (z miasta Poznania). Miasto w formie Poznan notuje Gall Anonim w swojej Kronice polskiej spisanej w latach 1112–1116.

Przez Poznań przebiegają trasy turystyczne: Trakt Królewsko-Cesarski, Szlak Piastowski, Szlak Romański, Trasa Kórnicka oraz Wielkopolska Droga św. Jakuba. Wokół miasta wytyczono tzw. Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania, połączony z centrum siedmioma szlakami dojazdowymi.

Głównym deptakiem prowadzącym na Stare Miasto jest ulica Półwiejska. Znajduje się przy niej Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar uznane w 2008 r. przez Międzynarodową Radę Centrów Handlowych (ICSC) za „najlepsze centrum handlowe na świecie”.

Na Starym Rynku można znaleźć wzorcowy przykład architektury renesansowej – ratusz z trykającymi się na jego wieży koziołkami. Innymi ciekawymi budynkami na rynku są m.in. domki budnicze, waga miejska, czy odwach. Kolejnym cennym zabytkiem jest barokowa fara i przylegający do niej dawny kompleks kolegium jezuickiego. Na wzgórzu nad Starym Rynkiem góruje Zamek Królewski wraz z fragmentem murów obronnych.

Najstarszą częścią Poznania jest Ostrów Tumski, będący dawniej jednym z ośrodków władzy polskiego państwa. Znajduje się tam najstarsza w kraju katedra będąca miejscem pochówku pierwszych władców Polski oraz domniemanym miejscem chrztu Polski.

Każdego roku odbywają się w Poznaniu liczne festyny i jarmarki, w których uczestniczą tłumy mieszkańców oraz turystów. Do imprez, które na stałe wpisane są do kalendarza, należą m.in.: Kaziuk (marzec), Dni Ułana (kwiecień), Jarmark Świętojański (czerwiec), Warkocz Magdaleny (lipiec), Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku (sierpień), Dni Pyrlandii (wrzesień), Jarmark Franciszkański (wrzesień), Święto Chleba (wrzesień), Imieniny ulicy Święty Marcin (listopad) i Betlejem Poznańskie (grudzień).
ul. Świętego Rocha 11B, 61-142 Poznań

https://www.poznan.pl/

 

Ogród Szeląg

Ogród prowadzony w swobodnym, półdzikim stylu, miejsce spotkań, warsztatów, koncertów, kontemplacji natury, dobrej muzyki. Na gości czeka bar z wakacyjnym menu. Hamaki rozwieszone między drzewami owocowymi zapraszają do leżakowania i czytania książek. Ogród Szeląg jest położony nad rzeką Wartą, w miejscu gdzie odkryto ważne znaleziska archeologiczne związane z kulturą amforową.

 

 

Ogród Szeląg
ul. Ugory 97
61-623 Poznań

Pinezka do Google Maps

 

Rynek Śródecki

Obecnie nazwa ulicy, fragment nieistniejącego w całości dawnego rynku, stanowiącego centralny plac Śródki. Przed wiekami na Rynku Śródeckim stał ratusz. Rynek miał powierzchnię większą niż Stary Rynek. Zmieniło się to w związku z powstaniem Trasy Chwaliszewskiej, kiedy zburzono część kamienic. Na rynku działa wiele restauracji, organizowanych jest też wiele wydarzeń kulturalnych, animujących społeczność lokalną i turystów.

 

 

Rynek Śródecki
61-001 Poznań

Pinezka do Google Maps

 

 

KontenerART

 

KontenerART to inicjatywa niezależnego środowiska artystów w Poznaniu - miejsce, gdzie można wypocząć, spotkać ludzi kultu

ry, uczestniczyć w procesie twórczym, zdobyć nowe umiejętności podczas wielu warsztatów artystycznych, wziąć udział w niezwykłych koncertach i wystawach. W ramach projektu organizowane są warsztaty artystyczne, koncerty, wystawy, spotkania z ciekawymi ludźmi, itp.

 

 

KonternerART
ul. Ewangelicka,
61-856 Poznań 

https://www.kontenerart.pl/

Pinezka na Mapach Google

Mecenas Strategiczny

Mecenas

Partner

Patronat medialny

Dofinansowano
ze środków